Home Koleksioni i makinave DODGE Charger R/T 500 V-8 Hemi

DODGE Charger R/T 500 V-8 Hemi

591
0
SHARE

DODGE Charger R/T 500 V-8 Hemi, 1970

Motori: 7,200 cm3, 8 cilindra 
Dimensionet: 
Gjatësia: 5,283 mm 
Gjerësia: 1,948 mm
Largësia midis akseve: 2,972 mm.

DODGE Charger R/T 1970 i përket brezit të dytë të kësaj serie, të prodhuara nga CHRYSLER, që nga viti 1964 e në vijim. Kjo veturë është vepër e dizenjatorit të famshëm dhe shumë të talentuar amerikan Carl “Cam” Cameron, që ka punuar shumë vite për FORD dhe pjesën me të madhe të kohës për CHRYSLER.

 

Kjo është ndër linjat më të spikatura dhe të vlerësuara të makinave të fuqishme sportive amerikane (American muscle cars), të prodhuara nga DODGE. Si ky model u prodhuan 10,337 copë.

Modeli në ekspozitë (format 1:18) është kopja e veturës origjinale të përdorur nga Dominic Toretto (Dom), në episodin e parë të filmit “The Fast and the Furious” (2001) me Vin Diesel (Dominic Toretto) dhe Paul Walker (Brian O’Conner)

SHARE
Previous articleDODGE Monaco 1974 
Next articleMERCEDES BENZ 230E

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here